The 30th ‘Summertime’ Trebeurden Race

Sponsored by D A Tubb Ltd, Briar Hill Farm & Trevethan Gin

 

Thursday 23 June 2022   Start 1830 in Wembury Bay

Open to Class 1 IRC, Class 2 PHC & Class 3 MOCRA Multihulls

PRIZES – 2022

 

Trophy

Yacht

Skipper

Class 1 (IRC)

 

 

 

Fastest on Corrected Time in Class 1 & Fastest YYC Yacht in Class 1

Trébeurden Log & Propeller

XARA

Andy Williams

2nd on Corrected Time in Class 1

 

SUNFIRE

Steve Andrew

3rd on Corrected Time in Class 1

 

SALTHEART

Chris Williams

Class 2 (Club Handicap)

 

 

 

Fastest on Corrected Time in Class 2 & Fastest YYC Yacht in Class 2

‘Summertime’ Trophy & The Channel Cup (in memory of William Walker)

WATERMARK

Robert Pitts

2nd on Corrected Time in Class 2

 

 

PRIMA

Charlie Thomson

3rd on Corrected Time in Class 2

 

 

RAGGY DOLL

John Hodgson

YC Trebeurden Class

 

 

 

Fastest on Corrected Time

 

 

NAZGUL

Patrick Estable

2nd on Corrected Time

 

 

HEOL 2

Charles Perrier

3rd on Corrected Time

 

 

ASTERIDE

Olivier Merlot

Overall/Whole Fleet (Class 1, 2 & YCT on Club Handicap)

 

 

 

Fastest Overall on Corrected Time

 

 

WATERMARK

Robert Pitts (YYC)

2nd Overall

 

 

PRIMA

Charlie Thomson (PYC)

3rd Overall

 

 

NAZGUL

Patrick Estable (YCT)

Endeavour Prizes

 

 

 

Smallest Yacht in the Fleet

 

 

LAZY GIRL

Paul-Marie Condrier

1st Channel Crossing & Adventure of a Lifetime

 

WIZARD

Mark & Helen Phillips

Encouragement to Youth Sailing

 

 

T’KEELER

Geoff Tucker

Fastest RNSA Yacht on Corrected Time

 

 

PHRYNE

Ian Kennedy

2022 Trebeurden Results

                           
Yacht First Name Last Name Class Sail Number IRC CHN CHN WS Club Start Time Finish Time Elapsed Time Class Corrected Time Class Position PH Corrected Time Overall Position
Class 1                              
Phryne Ian  Kennedy Queen Class 38 GBR 9452T 0.875 0.900   YYC 18:40:00 16:38:39 21:58:39 19:13:49 4 19:46:47  
Saltheart Chris & Sarah Williams HOD35 GBR 735R 1.002 1.055   YYC 18:40:00 12:20:00 17:40:00 17:42:07 3 18:38:18  
Sunfire Steve Andrew Sunfast 3200 R2 GBR3202N 1.001 1.054   RWYC 18:40:00 12:18:30 17:38:30 17:39:34 2 18:35:40  
Xara Andy Williams XP44 GBR44X 1.092 1.135   YYC 18:40:00 10:17:11 15:37:11 17:03:24 1 17:43:42  
Class 2                              
Andiamo 2 Paul Richardson Vancouver 27 K 8839Y   0.748 0.729 YYC 18:30:00 RET RET RET RET RET RET
Be Traist David Menis Elan 362 3622C   0.978   USA 18:30:00 17:28:12 22:58:12 22:27:53 10 22:27:53  
Chasing Kaos Ben Dodwell Dufour 385 GL GBR4188L   0.970 0.892 None 18:30:00 15:02:00 20:32:00 19:55:02 4 19:55:02  
Cunning Plan Peter Leonard Beneteau First 305 GBR 9430T   0.774 0.755 YYC 18:30:00 RET RET RET RET RET RET
Horizon Tony Tubb Dehler 34 1639T   0.889 0.867 YYC 18:30:00 RET RET RET RET RET RET
Moondust Tony Edwards Beneteau First 40.7 GBR9937T   1.064 1.037 Dart YC 18:30:00 14:49:02 20:19:02 21:37:03 9 21:37:03  
Nightstar Andrew  Beveridge Jeanneau 379LK 3062L   0.910   YYC 18:30:00 16:24:18 21:54:18 19:56:01 5 19:56:01  
Nova Sean Koehler GT Yachts GBR3501L   0.967   PYC 18:30:00 15:38:00 21:08:00 20:26:09 6 20:26:09  
Pearlfisher Paddy O’Connor Westerly Tempest 2K TT72   0.798 0.779 PYC 18:30:00 RET RET RET RET RET RET
Prima Charlie Thomson Dehler 43 CWS 4382   0.974   PYC 18:30:00 12:06:32 17:36:32 17:09:04 2 17:09:04 2
Raggy Doll John Hodgson Hanse 415 None   0.996 0.954 YYC 18:30:00 14:13:16 19:43:16 19:38:32 3 19:38:32  
Ruby Neil Pearson Hanse 370 GBR5626L   0.968 0.943 RNSA 18:30:00 16:22:03 21:52:03 21:10:04 7 21:10:04  
Robert Page Sancerre Rouge GibSea 105 GBR4568T 0.926 0.920   YYC 18:30:00 RET RET RET RET RET RET
Spero Duncan Macpherson Jeanneau 33 4691L   0.808 0.787 YYC 18:30:00 RET RET RET RET RET RET
T’Keeler Geoff Tucker Sadler 34 BK K3437T   0.850 0.829 TRSC 18:30:00 19:37:00 01:07:00 21:20:57 8 21:20:57  
Watermark Robert Pitts First 33.7 GBR 7969T 0.962 0.911 0.888 YYC 18:30:00 12:38:26 18:08:26 16:31:34 1 16:31:34 1
Wizard of Clee Mark & Helen Phillips Beneteau First 285 GBR1813T   0.852 0.831 YYC 18:30:00 RET RET RET RET RET RET
YCT French                              
Aldabra Pascal Voluer Dufour Nautitech None   1.280   YCT 18:30:00 18:29:00 23:59:00 06:41:55 7 06:41:55  
Alize Dominique Tabuteau First 8.7 None   0.852   YCT 18:30:00 19:13:00 00:43:00 21:03:31 5 21:03:31  
Asteride Olivier Melot Dufour 39 35443   0.988   YCT 18:30:00 13:22:22 18:52:22 18:38:47 3 18:38:47  
Beg Braz Joubaud Goulven Jeanneau None   0.857   YCT 18:30:00 RET RET RET RET RET RET
Heol 2 Charles Perrier First 36.7 GTE FRA 45764   0.978   YCT 18:30:00 13:07:13 18:37:13 18:12:38 2 18:12:38  
Lazy Girl Paul-Marie Condrier Challenger FR330   0.805   YCT 18:30:00 20:04:00 01:34:00 20:34:52 4 20:34:52  
Nazgul Patrick Estable Dufour 34 FRA 25608   0.960   YCT 18:30:00 12:24:10 17:54:10 17:11:12 1 17:11:12 3
Pen Kalet Didier Laurin Ovni 43 None   1.030   YCT 18:30:00 17:25:00 22:55:00 23:36:15 6 23:36:15  

Documents:

  • Full results spreadsheet with cell notes (MS-Excel)
  • Notice of Race & Sailing Instructions (updated 30th May): (PDF) (MS-Word)
  • Trébeurden Race Entry Form (updated 30th May): (PDF) (MS-Word)
  • Trébeurden Finishing Time & Declaration form: (PDF) (MS-Word)
  • Trébeurden Additional Information, Social Programme & General Arrangements (updated 22nd June): (PDF) (MS-Word)
  • UK Customs Form C1331 – Leaving the UK: (PDF)
  • French Arrival & Departure Customs Declaration: (PDF)
  • Example of completed French Customs Arrival Declaration: (PDF)